Czolgi.info

Czołgi Świata

Polski wrzesień

Wojna błyskawiczna , pierwszy sukces

miniatura Umówmy się że II wojna światowa zaczęła się w napaścią na Polskę 1 września 1939. Choć podobno są historycy którzy uważają że wojna zaczęła się w Afryce północnej, no cóż każdy ma jakieś prawa. I tak pierwszego .... Nas w tej kampanii najbardziej interesują czołgi a było ich tam całkiem sporo. Przytoczę parę liczb w tamtym czasie Polska była na 7 miejscu pod względem ilości sprzętu pancernego w świecie


    wykres
  1. Rosja około 10 000 sz.
  2. Niemcy 3500 sz.
  3. Francja 3300 sz.
  4. Japonia 1200 sz.
  5. W. Brytania 1150sz.
  6. Włochy 1000 sz.
  7. Polska 800 sz.


Polacy


miniaturaPrzyjrzyjmy się tym 800 polskim czołgom , są to: TK-3, TK-S tak zwane tankietki i FT-17 wartość bojowa tych wozów nikła przy tym jest ich razem około 600 sztuk czyli 34 całej polskiego uzbrojenia pancernego. Reszta to czołg polskiej produkcji 7TP, trochę o nim. Jest to licencyjny wóz "Vickersa" "E", przerobiony i przystosowany do naszych warunków. Przede wszystkim zmieniono napęd na wysokoprężny (był to pierwszy czołg produkowany seryjnie z napędem dieslowskim), dwie wieże zmieniono na jedną, zamontowano odwracalny peryskop. Drugą wartościową maszyną jest Renault-35 był to czołg wsparcia piechoty zakupiony w Francji nie najgorsza konstrukcja (choć chcieliśmy lepszą Somua S-35, ale nam odmówiono, ). To jest niestety wszystko jeśli chodzi o nas a co u Niemców, ano wiele.Niemcy

miniaturaNiemcy po wojnie były bardzo mocno ograniczane postanowieniami Traktatu Wersalskiego, więc wszystkie badania i prace konstrukcyjne były ukrywane. Pierwsze powojenne czołgi niemiecki powstają jako ciągniki rolnicze. W 1933 roku zostaje utworzona dywizja pancerna w skład jej wchodzą PzKpfw I . Osobę którą należy wspomnieć przy opisie powstania niemieckich sił pancernych, to Heinz Guderian , twórca teorii "Blitzkriegu" (wojna błyskawiczna), która zakładała wykorzystanie czołgów w zwartych formacjach, współdziałających z lotnictwem . Grupy uderzeniowe tak z formowane miały łamać obronę wroga oskrzydlać i okrążać. Odcięte oddziały wroga likwidować. Była to bardzo skuteczna taktyka, którą Niemcy stosowali z zastraszającą skutecznością w Polsce, Francji początkowo w ZSRR. Do wojny z Polską Niemcy użyli po 1100 czołgów PzKpfw I , PzKpfw II , około 100 PzKpfw III, dwieście PzKpfw IV , i 70 Czeskich maszyn, dodatkowo samochody pancerne, wozy dowodzenia i inny sprzęt ciężki. Przewaga nad naszym krajem była wprost miażdżąca. Mimo tak wielkiej Niemieckiej przewagi ilościowej, jakościowej i taktycznej daliśmy radę zadać Niemcom znaczne straty.

Podsumowanie kampanii

miniaturaCzołgi 7-TP wykazywały swą wyższość nad lekkimi typami niemieckich wozów. Nie były też bez szans w razie pojedynku z PzKpfw IV(którego wtedy wadą była broń o małej przebijalności).Straty Niemieckie w kampanii wrześniowej były bliskie 13 użytego sprzętu(prawie takie same jakie Niemcy ponieśli w Francji!).

Do Góry

Jeśli chodzi a nasz temat główny to "Kampania Wrześniowa" nie wpłynęła na rozwój "Tank-ów" Niemieccy dowódcy byli tak zadowoleni z wyniku kampani, iż nie zwrócili uwagi na braki uzbrojenia pancernego. Jakby nie patrzeć przyszła kampania w Francji pokazała, że mogą spać spokojnie, ale w tym czasie Rosjanie mieli już przygotowany kubeł zimnej wody dla Niemców - "T34"!

© 2018 DESIGNMF |