Czolgi.info

Czołgi Świata

Nowa jakość

Konstrukcja czołgu z poza NATO i WNP

Wojska pancerne Jordanii wyposażone są w cztery typy czołgów: Tariq zmodernizowany brytyjski Centurion uzbrojony w 105mm armatę gwintowaną L7, M60A3 z armatą 105 mm M68 (wersja brytyjskiej armaty L7), Khalid, czyli brytyjski Chieftain wyposażony w mocniejszy silnik i uzbrojony w gwintowaną armatę kalibru 120 mm L11 oraz Al-Hussein brytyjski Challenger 1, uzbrojony w armatę kalibru 120mm L11. W celu zwiększenia możliwości bojowych tych czterech typów czołgów,

Grafika komputerowa pokazująca m.in. umieszczenie celowników dowódcy i działonowego na rożnych płaszczyznach wieży, górnej i bocznej  (Źródło - internetowa publikacja KADDB)

.Grafika komputerowa pokazująca m.in. umieszczenie celowników dowódcy i działonowego na rożnych płaszczyznach wieży, górnej i bocznej (Źródło – internetowa publikacja KADDB)

ujednolicenia uzbrojenia oraz poprawy ochrony załóg zaprojektowano i w rewelacyjnie krótkim czasie zbudowano nowy typ wieży czołgowej (Biuro Konstrukcyjno-Rozwojowe im. Króla Abdullaha II-go – King Abdullah II Design and Development Bureau (KADDB). Jest to bezzałogowa wieża mieszcząca gładkolufową armatę CTG kalibru 120mm wraz automatem ładowania i 11 nabojami. Jest to po prostu wąska, wydłużona obudowy armaty z umieszczoną za nią komorą automatu ładowania. Zamontowana jest na płaskiej, okrągłej i obrotowej podstawie, w której wykonano dwa włazy: dowódcy po prawej i celowniczego po lewej stronie. Efektem takiego rozwiązania jest uzyskanie zminimalizowanej powierzchni czołowej wieży a więc zmniejszenie prawdopodobieństwa trafienia, zautomatyzowanie ładowania armaty i zwiększenie bezpieczeństwa załogi.
Wieża Falcon na kadłubie czołgu Tariq

Wieża Falcon na kadłubie czołgu Tariq (zmodernizowany Centurion) (Źródło - internetowa publikacja KADDB)

Okrągła, płaska podstawa wieży przykrywa przedział bojowy umieszczony we wnętrzu pierścienia osady wieży, co oznacza że cała trzyosobowa załoga czołgu mieści się we wnętrzu kadłuba. Ponieważ przedział bojowy umieszczony jest poniżej poziomu armaty, dowódca i celowniczy nie są nią przedzieleni i mogą utrzymywać kontakt wzrokowy, a każdy z nich posiada po swojej stronie wieży półokrągły właz w dysku podstawy wieży. Przy włazach zamontowane są peryskopy obserwacyjne zapewniające łączne pole widzenia o kącie 180 stopni (dowódca posiada 4 peryskopy a celowniczy 3 peryskopy).

„Stanowisko pracy” nie wiem jednak czy dowódcy, czy też celowniczego. (Źródło - internetowa publikacja KADDB)

Dowódca czołgu dysponuje panoramicznym celownikiem o niezależnej stabilizacji pionowej i poziomej, który zamontowany jest na pancerzu górnym obudowy wieży, celowniczy posiada niezależnie stabilizowany celownik zamontowany na lewym pancerzu wieży nad jego włazem oraz zapasowy celownik peryskopowy. Celowniki zbudowane są z dwukanałowego termowizora i trójkanałowej dziennej kamery TV oraz dalmierza laserowego i są częścią zintegrowanego systemu kontroli ognia mogącego pracować w trybie hunter-killer. Uzbrojenie jest naprowadzane na cel elektrycznie, również stabilizacja armaty i wieży jest elektryczna. Skrzyniowy automat ładujący armatę jest usytuowany z tyłu wieży za armatą i składa się z 6-nabojowego bębna i 4-nabojowego zakrzywionego regału – co daje jednostkę ognia 10 nabojów plus 1 w rurze odsyłacza. Automat ładujący może być doładowywany przez załogę z wnętrza czołgu, w którym w końcu można umieścić 15-25 naboi, lub z zewnątrz poprzez luk w tylnej ścianie wieży. Automat poprzez czujniki rozpoznaje rodzaj wprowadzanego naboju i odpowiednio go lokuje. Przed skutkami eksplozji amunicji w automacie ładowania załoga jest chroniona podwójnie, po pierwsze amunicja znajduje się poza wnętrzem czołgu, po drugie komora automatu jest oddzielona od działa przegrodą przez którą przechodzi jedynie rura odsyłacza, otwierana tylko na czas ładowywania naboju, a komora automatu posiada łatwo zrywalny pancerny strop ukierunkowujący eksplozję w górę.
Wieża Falcon na kadłubie czołgu Al-Hussein

Wieża Falcon na kadłubie czołgu Al-Hussein(Challenger 1) (Źródło - internetowa publikacja KADDB)

Nadmienię, że poza tą ochroną załoga jest odgrodzona od wrogiego świata zewnętrznego warstwowymi modułowymi pancerzami kadłuba czołgu podobnie jak i wieża – czyli działo wraz z automatem ładującym i amunicją. Patrząc z perspektywy historii na doskonalenie się różnych technik „eliminowania przeciwnika” i wzmacniania ochrony własnych żołnierzy uśmiecham się z sympatią do pracowników niewielkiej i młodej jordańskiej firmy - Biura Konstrukcyjno-Rozwojowego im. Króla Abdullaha II-go – King Abdullah II Design and Development Bureau (KADDB). Ci ludzie pobili na łeb i szyję w swej pomysłowości i praktycznym zastosowaniu tego co JUŻ JEST WYNALEZIONE amerykańskich gumożujów, francuskich pięknoduchów, angielskich „fajfokloków”, rosyjskich i szwedzkich miłośników ostrego gwinta i o dziwo Germanów, którzy ponoć nawet gdy produkują ołówki – to im naboje wychodzą [Rozmiar: 868 bajtów].
.Dwa czołgi Al.-Hussein (Challenger 1) lewy z wieżą Falcon, prawy z wieżą klasyczną (Źródło – internetowa publikacja KADDB)

.Dwa czołgi Al.-Hussein (Challenger 1) lewy z wieżą Falcon, prawy z wieżą klasyczną (Źródło – internetowa publikacja KADDB)

O nas gotowych zawsze do nie oddawania guzika nie wspomnę – politycy rozwalili WP. Oczywiście, że zapoznali się rozwiązaniami wcześniej testowanymi a nawet wdrożonymi… w końcu wcześniej były różne projekty i ich realizacje – choćby francuskie AMX13 i ich pochodne Kurassiery itd., szwedzki STRV103 no i w końcu automaty karuzelowe czołgów radzieckich/rosyjskich. Ale … i to jest to – dopiero KADDB zaprojektowało i zbudowało wieżę czołgową łatwą do zastosowania w różnych (nawet w zdobycznych) podwoziach współczesnych czołgów, a konstrukcja ta pozwala czołgiście myśleć perspektywicznie o przeżyciu i założeniu rodziny, czego wszystkim czołgistom życzę z całego serca [Rozmiar: 868 bajtów]

Hans Jeger

Dodatkowe fotografie opisanej wieży

Wieża Falcon

Wieża Falcon - widoczny otwarty właz dowódcy i luk amunicyjny (Źródło - internetowa publikacja KADDB)


[Rozmiar: 14585 bajtów]

Nowy automat ładujący wieży Falcon z 17 pociskami (Źródło – internetowa publikacja KADDB)

© 2018 DESIGNMF |