Teraz

Uzbrojenie czołgów

Czołgi rozwijają się przez cały czas, pancerze robią się coraz grubsze a kaliber armat praktycznie nie zmienił się, a mimo to dzisiejsze uzbrojenie radzi sobie z pancerzem którego skuteczność równa się 750 mm pionowej stalowej płyty i więcej. Jak to się dzieje, że uzbrojenie czołgów potrafi przebić tak skuteczny pancerz. Co zrobić by sprostać takim wymaganiom:


Zwiększenie siły przebicia pancerza można osiągnąć po przez zwiększenie szybkości wylotowej pocisku albo zwiększenie kalibru działa, co było zasada podczas II WŚ i w pierwszych latach powojennych. Jednak po wielu analizach skupiono się na doskonaleniu samych dział i stosowanej amunicji.Obecnie podstawowym kalibrem armat czołgowych jest 120-125 mm oraz trzy główne typy pocisków ppanc. rdzeniowe Sabot Pociski te są wykonane z materiału o dużej gęstości i pierwsze pociski wykonane podczas II WŚ zrobiono z dostępnego najtwardszego metalu, jakim był wolfram jego gęstość to 19,3 grama na centymetr sześcienny [stali 7,85] a temp. topnienia to 3410 stopni C obecnie wykorzystuje się zubożony uran [DU -depleted uranium].Możliwość przebicia panc. to 2-3 kalibrów lufy. By osiągnąć maksymalny efekt termiczny pocisk musi być ostro zakończony i mieć jak najmniejsza średnicę celem jak najmniejszej straty szybkości podczas lotu, w rezultacie jest długi i cienki. Jednak stabilizacja tego pocisku przez ruch obrotowy narzuca pewne ograniczenia i jego stosunek długości do średnicy nie może przekraczać 5:1,jednak po próbach wyprodukowano pocisk o stosunku 12:1 który jednak nie mógł być stabilizowany obrotowo zastosowano wiec stabilizatory w postaci brzechw [fins] jego nazwa to Armour Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot [APFSDS] Rosjanie jako pierwsi zastosowali te pociski jak i armatę gładkolufową 115 mm w czołgu T 62 i stały podstawowym pociskiem ppanc wszystkich armii świata. Skonstruowano również pocisk APFSDS dla armat gwintowanych mają one pierścień uszczelniający -sabot- osadzony obrotowo na korpusie płaszcza - w czasie ruchu pocisku pierścień obraca się reszta jest nieruchoma, prędkość początkowa pocisków dochodzi do 1800 m/sek.

Drugim typem pocisku ppanc jest pocisk kumulacyjny High Explosive Anti Tank [HEAT] nazywany również Hollow -Charge. W materiale wybuchowym w przedniej części pocisku znajduje się stożkowe zagłębienie wypełnione najczęściej miedzią. Pocisk wybucha w pewnej odległości od pancerza i na skutek efektu Monroe powstaje wąski strumień roztopionego metalu o bardzo wielkie prędkości 8230 m/sek., który przetapia pancerz tworząc otwór od 8 do 10 razy większy od strumienia wewnątrz czołgu następuje eksplozja i rozrzut cząsteczek metalu. Skuteczność tych pocisków pogarsza rotacja. Zwiększenie skuteczności tych pocisków rozwiązano stosując stabilizacje brzechwowa i armaty gładkolufowe wyjątkiem jest francuski pocisk OBUSA gdzie pocisk jest zawieszony na łożyskach kulkowych. Skuteczność tych pocisków spadła po wprowadzeniu pancerza typu Chobham i panc. reaktywny. Trzecim typem jest pocisk ppanc -burzący odkształcalny High Explosive Squash Head [ HESH] znany również pod nazwa High Explosive Plastic [HEP], całe wnętrze pocisku wypełnia materiał wybuchowy umieszczony w cienkościennej skorupie i zapalnik z opóźniaczem. Uderzając w pancerz pocisk rozpłaszcza się i przylega do niego, wtedy następuje wybuch wywołujący w pancerzu potężne fale naprężeń odrywające po jego wewnętrznej stronie kawałki metalu, które z wielką prędkością rykoszetują powodując zniszczenia. Pociski HESH nie przebijają pancerza, więc na efekt jego działania nie wpływa rotacja, niszczy wyposażenie zewnętrzne czołgu i bunkry betonowe. Skuteczna osłoną przed nim jest pancerz wielowarstwowy i ekrany.

Opracował : Janusz
Dodał : admin
Wróć do listy artykułów

M18 Hellcat
niszczyciel czołgów

Stany Zjednoczone Ameryki 1943

miniaturka

Gdy W lipcu '43 rozpoczeła się produkcja M18, nikt nie spodziewał się, ze ta lekka, niezwykle szybka ... więcej

Sd. Kfz 173 Jagdpanther
niszczyciel czołgów

Trzecia Rzesza 1944

miniaturka

Samobieżny niszczyciel czołgów na bazie czołgu PzKpfw V Panther opracowany w zakładach Krupp i Daimler-Benz ... więcej

Renault FT 17
czołg

Francja 1917

miniaturka

Francuzom nie podobał się powolny angielski czołg, mieli inną koncepcję małego i zwrotnego czołgu. ... więcej

T 34/76A
czołg średni

Związek Radziecki 1940

miniaturka

W 1939 roku na deskach kreślarskich Michaila Kokoszkina, Aleksandra Morozowa i Nikołaja Kuczerenko ... więcej